Czy wystawa sztuki może powstać na bazie instrukcji napisanych przez artystów, a w rolę twórców może wcielić się każdy z nas? Na to pytanie odpowiedzi szukali twórcy projektu „do it” – artyści Christian Boltanski, Bertrand Lavier i Hans Ulrich Obrist. Pierwsza taka wystawa została zorganizowana na początku lat 90. Od tego czasu w kolejnych jej odsłonach wzięło udział ponad 350 artystów, a do it” pokazywano w ponad 50 miejscach na świecie. Teraz wystawa zawitała do Łodzi.

Swoimi „przepisami” na dzieło sztuki podzieliło się całe grono uznanych artystów. Annette Messager, Christian Boltanski, Claire Fontaine, David Lynch, Jimmie Durham, Marina Abramović, Allison Knowles, Michelangelo Pistoletto, Paweł Althamer,  Nam June Paik, David Lynch czy Yoko Ono. To tylko część twórców, których instrukcje znajdziemy na nietypowej wystawie do it”. Każdy z nas będzie mieć okazję zastosować się do owych instrukcji i tym samym współtworzyć prace, które będą pokazywane kolejnym odwiedzającym. Zaintrygowani? Koniecznie odwiedźcie Łódź. Między 4 a 28 października hala pofabrycznych zakładów WI–MA zamieni się żywy poligon sztuki.

Koncepcja „do it” zakłada stworzenie niekończącej się wystawy. Poprzez wprowadzanie i usuwanie niektórych dzieł wraz z upływem czasu, ekspozycja przybierać będzie formę „żywego organizmu”. A kształt wystawy tworzą nie tylko tak jak zwykle artyści i kuratorzy, ale przede wszystkim publiczność. Warto wziąć w tym udział, szczególnie, że projekt od 25 lat krąży po świecie, ale wystawa w Polsce pokazywana jest po raz pierwszy.

3 foto

– Koncepcja projektu zakłada, że gościnni kuratorzy mają możliwość zaproszenia kolejnych artystów do napisania nowych instrukcji na dzieło sztuki. Chętnie z tego korzystamy zapraszając kilkunastu polskich twórców, którzy naszym zdaniem mogą zaskoczyć publiczność (i nas!) swoimi pomysłami – opowiada Karolina Balke, kuratorka wystawy.

– Dzięki temu mamy realny wpływ na powiększanie zbioru instrukcji najważniejszych postaci światowej sceny artystycznej. Nie chcemy zdradzać jeszcze wszystkich nazwisk, ale możemy wyjawić już trzech artystów. Będą to: Lech Majewski, Józef Robakowski, Łukasz Skąpski (członek Supergrupy Azorro), a instrukcje, które napisali są bardzo inspirujące i różnorodne. Zapraszamy 12 października o godzinie 19:00 – to właśnie wtedy pojawią się wszystkie instrukcje napisane przez polskich artystów – dodaje Balke.

„Do it – instrukcja obsługi”

Wernisaż: 4 października, godz. 19:00

Termin otwarcia wystawy: 4-28 października 2018

WI-MA, al. Piłsudskiego 135, Łódź

Organizatorzy: Fundacja Superkurator oraz ekipa MamyCynk
Kurator „do it”: Hans Ulrich Obrist
Kuratorzy „do it - instrukcja obsługi”: Karolina Balke, Jacek Laube

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawę można zwiedzać codziennie w godzinach od 11:00 do 21:00. Wydarzenia specjalne odbywają się w weekendy.

Fot. materiały prasowe