Fot. Jay Grabiec

Roxanne Gay to autorka między innymi bestsellerowego zbioru esejów „Bad Feminist”. Właśnie ukazała się jej pierwsza książka wydana w Polsce. „Histeryczki” to opowiadania o kobietach, które mają na swoim koncie mniej lub bardziej traumatyczne doświadczenia, wywodzą się z różnych środowisk, nie pasują do wzorca idealnej pani domu czy bizneswoman. Społeczeństwo określa je jako trudne, szalone, dziwne… A może to po prostu kobiety z krwi i kości, które nie wahają się walczyć o swoje i nie chcą powielać schematów?

Paulina: Kim są „trudne” kobiety, czyli bohaterki twojej najnowszej książki „Histeryczki” („Difficult Women”)? Gdzie szukałaś ich pierwowzorów?

Roxane Gay: Trudną kobietą jest każda, która ośmiela się myśleć samodzielnie, mówić za siebie, podejmuje decyzje, które nie podobają się innym, ale są dobre dla niej. A jeśli chodzi o mnie, to inspiracje czerpię ze wszystkiego, co mnie otacza, mam stale otwarte oczy i uszy. Czasem zainspiruje mnie jakaś przypadkowo zasłyszana rozmowa, jakaś zobaczona na ulicy scena, napotykani ludzie. Przede wszystkim jednak używam mojej wyobraźni. Zaczynając pracę nad „Histeryczkami”, gdzie kreślę różne kobiece postaci, zastanawiałam się nad wszystkimi niemożliwymi, niewyobrażalnymi w zasadzie sytuacjami, w których kobiety mogą się znaleźć i którym musiałyby stawić czoła. Wydaje mi się, że wiele z tych sytuacji, choć wyobrażone, jak najbardziej ma pokrycie w rzeczywistości.

2 Roxane Gay histeryczki wydawnictwo w.a.b

Fot. Jay Grabiec 

Aleksandra: Zastanawiamy się, jak pisać o seksualności w czasach #MeToo? Czy powinnyśmy szukać nowego, szerszego spojrzenia na erotykę?

Roxane Gay: To świetnie, kiedy w sztuce pojawiają się różne głosy, różnorodność jest nie do przecenienia i byłoby świetnie, gdyby np. coraz więcej dziewczyn zabierało głos, gdyby autorki i autorzy koncentrowali się na kobiecych pragnieniach. Wydaje mi się jednak, że seksualność (jak i sposoby jej przedstawiania w sztuce) sama w sobie nie jest problemem. Problemem są ludzie, głównie mężczyźni, którzy nie szanują cudzych granic, nadużywają swojej władzy. I robią to wciąż, mimo akcji takich jak #MeTooo.

 

Paulina: Jakie są, twoim zdaniem, największe wyzwania stojące przed feminizmem w XXI wieku?Na czym należy się skoncentrować?

Roxane Gay: Największym wyzwaniem dla feminizmu jest zwiększenie świadomości różnorodności kulturowej i tego, czym właściwie jest ten ruch dzisiaj, jak i nieustanna walka ze stereotypami, które wciąż krążą wokół feminizmu. Niezwykle istotne jest też zapewnienie kobietom pełni praw reprodukcyjnych, wolności reprodukcyjnej, a także wsparcie matek (np. lepsza opieka okołoporodowa, pomoc w opiece nad dziećmi). Wciąż do zlikwidowania jest nierówność płacowa – za tę samą pracę należy się taka sama płaca niezależnie od płci. I koniec.

 

1 Roxane Gay histeryczki wydawnictwo w.a.b

Książka Roxane Gay „Histeryczki” ukazała się nakładem Wydawnictwa Poradnia K 3 października! Patronujemy i polecamy!

Fot. materiały prasowe