Mamy przyjemność kolejny razy patronować wystawie UWIKŁANI W TEKST. ILUSTRACJA PRASOWA. W zeszłym roku w Instytucie Dizajnu w Kielcach, lada moment w Galerii Białej w Lublinie zostaną zaprezentowane ilustracje spod ręki polskich artystek i artystów. Serdecznie Was zapraszamy na wernisaż 26 października o godzinie 18:00. 

Od początku pracy nad magazynem „G’rls ROOM” chciałyśmy współpracować z polskimi ilustratorkami. Choć przy naszych artykułach pojawiają się zdjęcia, to przede wszystkim staramy się stawiać na kolaże, rysunki, obrazy. W ten sposób chciałyśmy nawiązać do czasopism tworzonych w PRL-u, m.in. „Przekroju” czy „Ty i Ja”, jak i stworzyć przeciwwagę dla pism przeładowanych kolorowymi, przytłaczającymi swoją ilością i uzyciem Photoshopa zdjęciami. Zależało nam też na daniu miejsca na autorską interpretację naszych artykułów, artystyczną wizję, którą bardzo cenimy. Cieszy nas, że w bliskich nam tytułach, obok których pojawimy się na wystawie, ta ilustracja też używana jest coraz częściej, a jej twórczynie i twórcy mają przestrzeń na wypowiedź, możliwość rozwoju i zarabiania, bo to też jest niezwykle istotne. 

Z kolei intencją kuratorek wystawy jest zwrócenie uwagi na problem granicy dosłowności oraz siły wymowy ilustracji w magazynach i czasopismach, z naciskiem na pracę artysty zobowiązanego do współgrania z treścią artykułu. Ekspozycja charakteryzuje współczesną polską ilustrację prasową, która jest nie tylko użytkowa, ale równoważna z innym dziedzinami sztuki oraz zaangażowana społecznie. Na wystawie zobaczymy prace ponad 40 polskich ilustratorek i ilustratorów z najważniejszych tytułów wydawnictw prasowych, w tym również kwartalnika dla dzieci.  

 

Artystki i artuści, których prace zobaczymy na wystawie:

Michał Bednarski / Alicja Biała / Katarzyna Bogdańska / Tomasz Bohajedyn / Joanna Chabielska / Piotr Chatkowski / Iza Dudzik / Michał Dziekan / Jakub Ferenc / Marta Frej / Galeria Rusz / Joanna Gniady / Anna Goszczyńska / Małgorzata Gurowska / Patryk Hardziej / Homework / Krzysztof Iwański / Klementyna Jarnuszkiewicz / Paweł Jońca / Janusz Jurek / Magdalena Karpińska / Ewelina Karpowiak /Joanna Karpowicz / Bartek „Arobal” Kociemba / Mateusz Kołek / Janek Koza / Agata Królak / Paweł Kuczyński / Aga Lut / Tomasz Majewski / Aleksandra Matwiejczyk / Malwina „Kuna” Mieczkowska / Patryk Mogilnicki / Igor Morski / Agata „Endo” Nowicka / Patrycja Podkościelny / Anna Reinert / Anula Ryska / Dawid Ryski / Greta Samuel / Maciej Sieńczyk / Piotr Socha / Marianna Sztyma / Magda Wolna / Maja Wolna

  1 uwikadni w tekst

kuratorki: Katarzyna Bartnik, Urszula Dudek, Dominika Janicka

architektka wystawy: Dominika Janicka

komunikacja wizualna: Patrycja Podkościelny

współorganizator: Instytut Dizajnu w Kielcach

 

otwarcie wystawy
piątek / 26.10.2018 / godz. 18.00
wystawa czynna do 30.11.2018 / pon.-sob. w godz. 12.00-18.00

Galeria Biała / Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12 / 20-007 Lublin

 

Fot. materiały prasowe