Organizatorki i organizatorzy 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii pytają o rzeczywistość. Co to znaczy być artystką lub artystą? Jak się nią/nim stać? Jak wygląda proces tworzenia przed wejściem w pole widzenia? Jaka reakcja jest najgorsza?

Gdy blade stopy Dakoty Johnson uderzają w drewniany parkiet sali baletowej w „Suspirii” Guadagnino, grana przez Tildę Swinton Madame Blanc napomina: „Kiedy skaczesz, nie chodzi o wysokość, ale przestrzeń, która dzieli cię od ziemi”. Liczy się więc siła mięśni. 

Do czego potrzebne są mięśnie twórczyniom i twórcom sztuk wizualnych? Do utrzymania pozycji przy pracy. Do dźwigania elementów instalacji. Do batalii ze zmęczeniem, czasem i własnym ciałem. Do przemierzania kilometrów, szukając tego idealnego kadru. Do uścisku dłoni i zaciskania pięści. Do akcji i reakcji.

Organizatorki i organizatorzy 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii pytają o rzeczywistość. Co to znaczy być artystką lub artystą? Jak się nią/nim stać? Jak wygląda proces tworzenia przed wejściem w pole widzenia? Jaka reakcja jest najgorsza?

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii – z Magdaleną Kąkolewską na czele – zachęca do dyskusji o problemie tworzenia i odbierania sztuki we współczesnej rzeczywistości, do rozmów o ryzyku zawodowym i realnym wymiarze pracy twórczej, do polemiki na płaszczyźnie artysta/ka-widz/widzka. Tegoroczna odsłona konkursu poświęcona jest kondycji ludzkiej w polu sztuki. To szansa do refleksji nad tym, co wykracza poza przestrzeń muzeum.

Konkurs dedykowany jest aspirującym artystkom i artystom: studentkom i studentom IV i V roku wszystkich wydziałów i kierunków artystycznych w Polsce. Do konkursu kwalifikują się prace z obszaru malarstwa, grafiki, rzeźby i instalacji, fotografii, sztuki cyfrowej i performance. Zgłoszenia należy przesyłać do 10 lutego 2019 roku przez specjalny panel na stronie internetowej. W konkursie zostaną wyłonione dwie najciekawsze osobowości artystyczne. Laureatki i/lub laureaci otrzymają możliwość odbycia rezydencji artystycznej w Residency Unlimited w Nowym Jorku oraz Rupert w Wilnie. Nagrodą Specjalną dla jednej z wyróżnionych osób jest ponadto współpraca na warunkach komercyjnych przy projekcie koncepcji wizualnej Raportu Rocznego Grupy ERGO Hestia – fundatora i pomysłodawcy konkursu.

Udział w konkursie APH to dla młodych twórców i twórczyń szczególna okazja do skonfrontowania artystycznych aspiracji z tytułową reakcją – nie tylko odbiorczyń i odbiorców, lecz także jury, na które składają się cenione postaci polskiej sztuki współczesnej: Sebastian Cichocki, Jarosław Fliciński, Magdalena Kąkolewska, Paweł Sosnowski, Michał Suchora, Bogna Świątkowska oraz Agnieszka Tarasiuk.

W najnowszej, 18. edycji konkursu kładziemy nacisk na pokazanie rzeczywistości świata sztuki, na potrzebę zadawania pytań o kondycję artysty i odbiorcy we współczesnym świecie. Pytania te nie są łatwe, ale są pretekstem do merytorycznej dyskusji na temat postaw, doświadczeń i obaw, z jakimi borykamy się dzisiaj wszyscy, bez względu na profesję, w jakiej się rozwijamy. Artyści mają bowiem takie same problemy jak my wszyscy a przemyślany proces twórczy jest takim samym wyzwaniem jak realizacja konceptu biznesowego czy też rozwój ścieżki zawodowej każdego z nas. W naszym konkursowym przesłaniu chcemy podkreślić i docenić starania uczestników – młodych twórców, że mimo ryzyka chcą zostać artystami – mówi Magdalena Kąkolewska, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

 

Harmonogram 18. edycji Konkursu Artystyczna Podróż Hestii:

13 listopada 2018: start konkursu i otwarcie panelu zgłoszeń;

10 lutego 2019: zamknięcie panelu zgłoszeń i rozpoczęcie obrad jury;

Do 22 marca 2019: ogłoszenie nazwisk finalistów konkursu;

6 – 19 maja 2019: wystawa finałowa w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;

17 maja 2019: ogłoszenie nazwisk laureatów podczas gali finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;

 

Mecenasem konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.

 

Poniżej materiały z poprzedniej 17. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii:

Wernisaż wystawy finałowej

http://www.entertheroom.pl/art-design/7610-wernisaz-wystawy-finalowej-17-edycji-konkursu-aph

Artystyczna podróż Hestii po raz siedemnasty

http://www.entertheroom.pl/art-design/7615-artystyczna-podroz-hestii-final-po-raz-siedemnasty

 

Konkurs APH w mediach społecznościowych:

#konkursaph

Facebook: Artystyczna Podróż Hestii

Instagram: @konkursaph 

 

 

Fot. materiały prasowe