Kadr z filmu „Kraina wielkiego nieba”

Na ekranach polskich kin można zobaczyć „Krainę wielkiego nieba”, mocny dramat osadzony w latach 60., w którym rozpadowi rodziny przyglądamy się oczami dorastającego chłopca. Uwagę przykuwa jednak przede wszystkim Carey Mulligan, wcielająca się w matkę i żonę, której daleko do idealnego, amerykańskiego wzorca. To dobry moment, by prześledzić aktorską ewolucję Mulligan, którą świat poznał za sprawą filmu „Była sobie dziewczyna”.

Zestaw niepisanych zasad, co wypada, a czego nie wypada robić kobiecie, szczególnie, gdy zostaje już żoną i matką, jest wciąż dość mocno zdefiniowany i obecny w naszej podświadomości. A co dopiero kilkadziesiąt lat temu, w czasach, w których toczy się akcja filmu „Kraina wielkiego nieba” zrealizowanego na podstawie powieści „Wildlife” Richarda Forda. Tymczasem Jeanette, postać grana przez Carey Mulligan, zdecydowanie do poprawnych nie należy. Jest sfrustrowana kierunkiem, jaki przybrało jej życie i zaczyna działać na oślep, łapiąc się jakiegokolwiek koła ratunkowego. Z jednej strony przyzwyczajona do tego, że jej mąż zawodzi, regularnie zostaje bez pracy i ucieka od problemów, kobieta wie, kiedy zacząć działać, wyzwolić w sobie siłę. Z drugiej strony jest rozedrgana emocjonalnie i zrobiłaby wiele, by poczuć się dziewczyną, którą gdzieś po drodze przestała być.

Mulligan gra Jeanette, dając dojść do głosu wszystkim skrajnościom zakorzenionym w postaci. Dzięki temu nie dostajemy kolejnego ekranowego schematu, a wielowymiarową postać – kobietę, która bywa zarówno oprawczynią, jak i ofiarą, ale przede wszystkim jest sobą. Bardzo nieszczęśliwą sobą. Wrzuconą w wir takiego życia, jakie mogły zaoferować kobietom prowincjonalne amerykańskie miasteczka w latach 60. Borykającą się z rzeczywistością, w której wybory są bardzo ograniczone, a każdy niebezpieczny ruch może ściągnąć na ciebie społeczną dezaprobatę.

1

Kadr z filmu „Była sobie dziewczyna”

Dla Mulligan, która woli zrobić sobie chwilę przerwy, niż sięgać po pierwszą z rzędu rolę, „Kraina wielkiego nieba” to tytuł, w którym mogła pokazać się od nowej strony. „Filmy oferują sporo genialnych głównych ról męskich i niezbyt wiele kobiecych – zaznaczała w tegorocznym wywiadzie dla BBC. Opowiadała, że ma już dość grania żon i narzeczonych, bohaterek, które pozostają w cieniu mężczyzn. Marzy o rolach kobiet „wielowymiarowych, niepozbawionych wad i interesujących”. W „Krainie wielkiego nieba” jest żoną, ale zdecydowanie z wadami.

Jeanette to kolejna postać, którą można zaliczyć do panteonu niesztampowych bohaterek, w które wcieliła się Mulligan. Choć jej debiutem na wielkim ekranie była rola Kitty Bennet w „Dumie i uprzedzeniu”, oczy wszystkich zwróciły się w stronę Brytyjki po filmie „Była sobie dziewczyna”, w którym Mulligan wcieliła się w Jenny – dorastającą w szarym Londynie lat 60. spragnioną dorosłego, pełnego wrażeń życia nastolatkę, która decyduje się na romans ze starszym mężczyzną. Rola ta zapewniła jej między innymi nominację do Oscara. Strzałem w dziesiątkę był też występ w „Drive” Nicolasa Windinga Refna u boku Ryana Goslinga. Choć film miał stosunkowo niewielki budżet, podbił zarówno krytyków (Refn otrzymał w Cannes Złotą Palmę za najlepszą reżyserię), jak i widzów, zyskując sobie bardzo licznych fanów.

Mocnym punktem w filmografii Mulligan jest też „Wstyd” Steve’a McQueena. Aktorka wciela się tu w siostrę głównego bohatera, seksoholika granego przez Michaela Fassbendera. Jej postać, piosenkarka Sissy, również zmaga się z licznymi problemami, w tym z alkoholizmem. Mulligan zagrała też główną rolę u braci Coen w filmie „Co jest grane, Davis?”. Jej bohaterka jest wulgarna, mściwa, rozgoryczona i rozkrzyczana. Oprócz tego Brytyjkę można było zobaczyć w kasowych hitach, takich jak „Wielki Gatsby” i „Wall Street: pieniądz nie śpi”, na deskach teatrów i małym ekranie – ostatnio w serialu Netflixa „Mudbound”.

2

Kadr z filmu „Drive”

Tymczasem niewiele brakowało, by Mulligan w ogóle nie zajęła się aktorstwem. Choć powołanie odkryła dość szybko – podobno podczas szkolnego przedstawienia, w którym grał jej starszy brat i Carey wybłagała, by również móc wystąpić – jej rodzice byli przeciwni aktorstwu córki. Po skończeniu szkoły, starała się dostać do trzech znanych akademii teatralnych, ale otrzymała odmowne odpowiedzi. Nie zdecydowała się jednak zrezygnować z marzeń, podjęła się prac dorywczych i wciąż starała się o jakiś aktorski angaż. W końcu się udało, gdy otrzymała rolę w „Dumie i uprzedzeniu”. Później wielokrotnie jeszcze stawiała na swoim, nie poddając się i twardo negocjując. Gdy podczas wystawiania jednego z pierwszych przedstawień, w których dostała rolę – „Mewy” Czechowa – przeszła operację usunięcia wyrostka robaczkowego, wróciła na scenę natychmiast. Oliver Stone był pod wrażeniem, gdy zażądała, by jej bohaterka w „Wall Street: Pieniądz nie śpi” stała się bardziej znaczącą postacią w filmie. Takich przykładów można mnożyć sporo.

Jednocześnie, choć Mulligan dla pracy zrobiłaby z pewnością wiele, od lat stara się zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Nie znajdziemy relacji z jej życia w mediach społecznościowych, nie zobaczymy Brytyjki na szaleńczej ilości branżowych imprez, nie zdecydowała się też przenieść się na stałe z rodzinnej Anglii do Hollywood. W 2012 roku wzięła ślub z Marcusem Mumfordem z zespołu Mumford & Sons. W dzieciństwie Carey i Marcus byli przyjaciółmi korespondencyjnymi, gdy zetknęli się ze sobą po długich latach, szybko zostali się parą. Teraz mają dwójkę dzieci, większość czasu spędzają na swojej farmie w Devon. Jeśli Mulligan opuszcza swój azyl, to tylko po to, by zagrać naprawdę intrygującą bohaterkę.

3

Kadr z filmu „Kraina wielkiego nieba”

Fot. materiały prasowe