Mimo że żyjemy w czasach globalnej i błyskawicznej wymiany informacji, to nic nie zastąpi osobistego doświadczania. Podróże nie przestają kształcić, tym bardziej te artystyczne. Co roku laureatki i laureaci konkursu Artystyczna Podróż Hestii wyjeżdżają w miesięczne podróże do miejsc, gdzie sztuka nowoczesna jest nieodłączną częścią codzienności. Jeśli chcecie wyjechać na artystyczną rezydencję, to warto pośpieszyć się ze zgłoszeniem swojej pracy, bo termin ich nadsyłania w 18. edycji konkursu mija 10 lutego!

Na uczestników konkursu APH, oprócz 2-tygodniowej wystawy finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czekają jeszcze wyjątkowe nagrody – miesięczne rezydencje w Nowym Jorku i Wilnie. Tak wyróżnieni młodzi twórcy i młode twórczynie będą mogli uczestniczyć w profesjonalnym programie rezydencyjnym, przygotowanym przez partnerów konkursu  Residency Unlimited oraz centrum sztuki i edukacji Rupert.

W programie Residency Unlimited znajdują się między innymi propozycje spotkań z 30 kuratorami i kuratorkami stale współpracującymi z instytucją, którzy wprowadzają początkujących artystów w świat nowojorskiego artworldu. Warto też wiedzieć, że RU współpracuje także z 1240 organizacjami, fundacjami, grupami artystycznymi i innymi podmiotami z całego świata, co daje szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o networking i realizację własnych pomysłów i projektów. Na rezydentów wileńskiego Ruperta czeka natomiast ciekawa propozycja bliższych i dalszych spotkań z alternatywnymi metodami i aktywnościami twórczymi. Wilno znalazło się na liście 10 najbardziej przyjaznych artystom miast według portalu Dazeddigital. Nie dziwi zatem fakt, że Rupert  położony w niezwykle malowniczej dzielnicy Wołokumpie (lit. Valakampiai)  przyciąga lokalnych i międzynarodowych twórców i praktyków kultury współczesnej: artystów wizualnych, pisarzy, kuratorów, muzyków, menedżerów kultury i pracowników akademickich, dając im możliwość rozwijania własnych projektów poprzez kontakt z bogatą tradycją regionu i poprzez bardzo nowoczesne podejście do działań artystycznych w ogóle.

Kolejnym wyróżnieniem w 18. edycji konkursu APH jest też Nagroda Specjalna. To zaproszenie do działań i projektu artystycznego w ramach wydawanego cyklicznie raportu rocznego Grupy ERGO Hestia, na warunkach komercyjnych.

O tym, jak inspirująca może być miesięczna rezydencja w profesjonalnym centrum rezydencyjnym, możecie przekonać się w praktyce, aplikując do 18. edycji konkursu APH. Na wysłanie pracy i formularza zostało niewiele czasu  panel zgłoszeniowy zamyka się 10 lutego.

Link do panelu zgłoszeniowegohttps://zgloszenie.artystycznapodrozhestii.pl/Konkurs2019

1 artystyczna podroz hestii reakcja 

Fot, materiały prasowe