Dziś w Sejmie został złożony projekt ustawy zakazującej praktyk konwersyjnych, czyli mających na celu zmianę orientacji seksualnej, co w praktyce jest po prostu niemożliwe i szkodliwe. Projekt został przygotowany przez Kampanię Przeciw Homofobii i partię Nowoczesna. A wszystko ma miejsce 5 miesięcy po wydaniu przez ONZ rekomendacji dla Polski w sprawie pseudoterapii konwersyjnych. 

Choć obecnie rządzący wykazują się postawą homofobiczną, a ich poprzednicy nie zrobili praktycznie nic na rzecz środowiska LGBTQIA+, to w naszym kraju powoli, często oddolnie, zaczyna się coś poprawiać w tym temacie. W zeszłym tygodniu głośno było o akcji POLONEZ RÓWNOŚCI, która zwracała uwagę na problem, z jakim stykają się pary jednopłciowe w polskich szkołach w obliczu takich wydarzeń jak studniówka, gdzie przychodzi się w parach, z sympatiami. Uczniowie z warszawskiego liceum Bednarska podczas swojej studniówki zatańczyli tradycyjnego poloneza w parach jednopłciowych, aby w ten sposób wyrazić swoją solidarność z homoseksualnymi koleżankami i kolegami. Akcja została wsparta przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza oraz markę lodów Ben&Jerry's, która działa na rzecz równości. Powstał też krótki dokument upamiętniający równościową studniówkę w reżyserii Michała Marczaka („Wszystkie nieprzespane noce”).

Z kolei w poniedziałek (18.02.2019 r.) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał Kartę LGBT+. Jest to pierwszy tego typu dokument w polskim samorządzie zawierający konkretne rozwiązania na rzecz równości i wsparcia osób LGBT+. Deklaracja została przygotowana z organizacjami walczącymi o prawa osób nieheteronormatywnych. Wśród jej najważniejszych zapisów jest: stworzenie hostelu dla osób LGBT+ w trudnej sytuacji życiowej; stworzenie mechanizmów zgłaszania homofobicznych i transfobicznych zachowań oraz zapewnienie wsparcia dla ich ofiar; wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej w warszawskich szkołach i wyznaczenie nauczyciela, który będzie opiekował się uczniami LGBT+; ratusz powoła także pełnomocnika do spraw społeczności LGBT+. 

Dziś przedstawicielki i przedstawiciele Nowoczesnej i KPH złożyli projekt ustawy o zakazie praktyk konwersyjnych. Jest to odpowiedź na wspomnianą rekomendację ONZ, jak i brak regulacji w Polsce co do wykonywania zawodu terapeuty, a przede wszystkim próba ochrony osób LGBT+, które poddawane są szkodliwym i nieetycznym pseudoterapiom. Często zrozpaczeni bliscy czy też same osoby nieakceptujące swojej orientacji szukając wsparcia, trafiają na specjalne obozy czy do gabinetów osób, które próbują „nawracać” na orientację heteroseksualną. Warto wspomnieć, że często tego typu „pomoc” oferowana jest przez ludzi działających przy ośrodkach wyznaniowych. KPH dzieli się m.in. historią homoseksualnego Tomka, który jako 19-latek zgłosił się do działającej przy jednym z krakowskich kościołów grupy „Pascha”. Wychowany w religijnej, katolickiej rodzinie sam zdecydował się na udział w spotkaniach grupy. Często bywa jednak tak, że zwłaszcza nieletni pod presją opiekunów biorą udział w pseudoterpiach.

O zagrożeniach związanych z terapią konwersyjną w 2016 roku alarmowało Polskie Towarzystwo Psychologiczne, które w oficjalnym stanowisku na temat zdrowia osób o orientacji homoseksualnej napisało: „Propagowanie terapii polegających na korekcie, konwersji czy reparacji orientacji homo- czy biseksualnej w kierunku wyłącznie heteroseksualnej jest niezgodne ze współczesną wiedzą na temat seksualności człowieka i może zaowocować poważnymi niekorzystnymi skutkami psychologicznymi dla osób poddawanych tego typu oddziaływaniom”. Głos PTP wsparło Polskie Towarzystwo Seksuologiczne.

1 love parade

– Wprowadzając przepisy, które zakazują praktyk konwersyjnych, wyślemy jasny sygnał do  osób ignorujących dzisiejszy stan wiedzy naukowej o seksualności  człowieka. Prawo nie powinno pozwalać na poddawanie ludzi praktykom, które im szkodzą i nie mają medycznych podstaw. Mam nadzieję, że  świadomość sankcji za stosowanie i promowanie praktyk konwersyjnych je wyeliminuje – mówi Marek Szolc, prawnik Nowoczesnej i radny Warszawy zaangażowany w przygotowanie projektu ustawy.

Projekt ustawy zakłada zakaz stosowania, oferowania stosowania, promowania lub reklamowania praktyk konwersyjnych oraz wskazywania osób lub podmiotów oferujących, stosujących, reklamujących czy promujących takie praktyki pod rygorem karzy grzywny nie niższej niż 1000 zł. Obejmuje więc też opiekunów/rodziców, którzy wyślą dziecko na tego typu „leczenie”. Profesjonaliści (np. psychoterapeuci, lekarze, psycholodzy) karani są surowiej – karą grzywny nie niższą niż 2000 zł. O ukaraniu profesjonalisty sąd będzie zawiadamiał odpowiednie organy samorządu, stowarzyszenia czy innej organizacji, do której profesjonalista przynależy – ma to na celu umożliwienie tym podmiotom wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec ukaranego. Ustawa wprowadza również do polskiego porządku prawnego definicje pojęć takich jak „orientacja seksualna”, „tożsamość płciowa”, „uzgodnienie płci” czy „ekspresja płciowa”, które mogą nie być zrozumiałe poza wąskim gronem specjalistów i służą ich ujednoliceniu dla potrzeb przyszłego orzecznictwa. Celem ustawy jest przede wszystkim zagwarantowanie ochrony osób LGBT przed poddawaniem ich pseudoterapiom konwersyjnym poprzez ściganie i karanie osób stosujących te metody na drodze postępowania wykroczeniowego. 

KPH uruchamia też specjalną stronę www.popierwszenieszkodzic.pl, gdzie można znaleźć m.in. projekt ustawy i poznać historie tych, którzy przeszli przez piekło pseudoterapii konwersyjnych.

Tutaj możecie otrzymać wsparcie, jeśli byliście ofiarami praktyk konwersyjnych czy macie inny problem związany ze swoją orientacją psychoseksualną:

  • Telefon Zaufania Lambdy Warszawa: 22 628 52 22 (dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 – 21:00)
  • Poradnia telefoniczna Niebieskiej Linii: 22 668 70 00 (dostępna codziennie w godzinach 12:00-18:00)
  • Mailowe wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Mailowe wsparcie psychologiczne Lambdy Warszawa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Mailowe wsparcie dla chrześcijan LGBTQ „Wiara i tęcza”: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Lista psychologów i psycholożek rekomendowanych przez Kampanię Przeciw Homofobii: https://kph.org.pl/pomoc/pomoc-psychologiczna/ 

 

Fot. archiwum redakcji