W kulturze popularnej, w szczególności w filmach, świat baletu jest przedstawiany przeważnie jako naznaczony szaloną rywalizacją i katorżniczą pracą. A jakie są Wasze doświadczenia z baletem?

Hanna Wlaź (instruktorka, BALANCE studio): To prawda, że w filmach świat baletu przedstawiony jest jako brutalny, bezwzględny, przepełniony rywalizacją. W pewnym sensie jest to prawda, bo ta sztuka wymaga ogromnej dyscypliny i ciężkiej pracy, a konkurencja wśród tancerzy i tancerek też jest często bardzo duża i wpływa szczególnie na uczniów szkół baletowych i młodych artystów w teatrze. Ja jednak doświadczyłam także wielu pięknych chwil i nawiązałam wiele głębokich i długotrwałych relacji z osobami, które wspierały mnie i motywowały do pracy. Myślę, że balet, gdy podchodzi się do niego w zdrowy sposób, może być piękną szkołą i przygodą życia.

Britta Hardeck (założycielka BALANCE studio): Dla mnie – a mówię z perspektywy kogoś, kto nie aspirował do zawodu tancerki – balet ma wyraźnie dwie strony. Kiedy zaczynałam przygodę z baletem jako dorosła początkująca, przyciągało mnie piękno i artyzm baletu, a większość moich doświadczeń była bardzo pozytywna i urzekająca. Jednak czasami byłam zaskoczona ostrą, konkurencyjną atmosferą, która panowała na niektórych lekcjach baletu i postawą niektórych nauczycieli, próbujących zmusić nawet starszych, początkujących uczniów do przekraczania ich ograniczeń zdrowotnych, zwłaszcza jeśli chodzi o elastyczność. Dla mnie nie miało to żadnego sensu – większość początkujących dorosłych przychodzi na zajęcia baletowe, aby doświadczyć piękna i elegancji baletu, a także pragnienie zrobić coś dla siebie i swojego ciała, a nie zamierza zostać profesjonalnymi tancerzami. Jednocześnie byłam zdumiona tym, jak wiele wiedzy i świadomości mają tancerze i nauczyciele tańca, jeśli chodzi o ich ciało i trening, jak skuteczne mogą być ćwiczenia stosowane na lekcjach baletu i jak sprawiają, że czujemy się pełne wdzięku. Moim pomysłem było więc zaoferowanie tej wiedzy i tych metod szkoleniowych poza tradycyjną szkołą baletową oraz udostępnienie ich również osobom nie będącym tancerzami, w bezpiecznym, przytulnym środowisku, bez niezdrowej konkurencji.

 

W czym jeszcze tkwi wyjątkowość konceptu? Czym Wasze zajęcia odróżniają się od tych w klasycznych szkołach baletowych czy też w szkołach tańca i na siłowniach?

Britta Hardeck: Misją BALANCE studio jest podarowanie technik i piękna baletu wszystkim kobietom! Nawet tym, które nie miały wcześniej styczności z tańcem. Naszą ideą jest oferowanie ambitnych, skutecznych, ale jednocześnie pełnych gracji treningów w miłym otoczeniu, bez zastraszającej atmosfery. Nasze studio mieści się w kamienicy w Warszawie to niezwykłe wnętrze, gdzie można się zrelaksować, zupełnie inne niż tradycyjne studio fitness. Nasze zajęcia prowadzone są w małych grupach, co gwarantuje osobiste doświadczenie. Oferujemy również szkolenia prywatne.

Idea studia i oferowanych przez nas treningów zrodziła się z mojego doświadczenia prawniczki korporacyjnej, pracującej przez wiele godzin i starającej się utrzymać formę, poświęcając na to jak najmniej czasu, jednocześnie robiąc coś pięknego i inteligentnego. Nie chciałam spędzać wolnych chwil na tradycyjnej siłowni, a ze względu na mój plan pracy prawie niemożliwe było regularne chodzenie na zajęcia taneczne, co tydzień do tej samej grupy, aby zobaczyć wyniki. W BALANCE studio umożliwiamy trening w miłej atmosferze i z dużo bardziej elastycznym harmonogramem – możesz zacząć o każdej porze roku, udać się na którekolwiek z naszych zajęć, a rezultaty pokażą się szybko.

 6 balance studii balet warszawa

na zdjęciu po lewej Britta

Kto może przyjść do BALANCE studio? Rozumiem, że jakiekolwiek doświadczenie taneczne nie jest wymagane? Czy zapraszacie na zajęcia też mężczyzn i dzieci?

Britta Hardeck: Obecnie oferujemy tylko zajęcia dla kobiet. Nasze treningi w BALANCE studio nie wymagają żadnego doświadczenia tanecznego. Chociaż są one oczywiście bardzo odpowiednie dla dorosłych entuzjastów baletu lub kobiet, które przyciąga taniec i które szukają treningu zbliżonego do prawdziwej lekcji baletu, są one również idealne dla kobiet, które nie są tak bardzo zainteresowane baletem i po prostu starają się osiągnąć ciało tancerza z długimi, chudymi mięśniami bez klasycznej atmosfery baletu.

Oferowane przez nas zajęcia w BALANCE studio są odpowiednie dla różnych poziomów sprawności, od kobiet, które chcą rozpocząć lub wznowić aktywność fizyczną (np. po urodzeniu dziecka) po entuzjastów fitness, którzy poszukują nowego wyzwania. Oferujemy również prywatne lekcje dla kobiet o określonych wymaganiach lub pracujących nad określonym celem fitness.

 

Co dają nam takie zajęcia, jakie mięśnie wzmacniają, jaki mają wpływ na zdrowie, czy nie grożą kontuzjami?

Britta Hardeck: W BALANCE studio stosujemy ćwiczenia z baletu klasycznego (szczególnie ćwiczenia wzmacniające takie jak np. plié i relevé), ćwiczenia fitness znane jako „Barre” oraz elementy z pilatesu, jogi, rozciągania i cardio fitnessu. W naszych treningach zazwyczaj łączymy bardzo ukierunkowane ćwiczenia w celu pełnego zmęczenia danej grupy mięśniowej z treningami całego ciała dla zwiększenia sprawności i wdzięcznych ruchów. Nasze treningi spłaszczają ABS, podnoszą i zaokrąglają tylną część ciała oraz pracują na długich, szczupłych mięśniach w nogach i ramionach. Są one również świetne do wzmocnienia rdzenia i poprawy postawy. W przeciwieństwie do innych metod ćwiczeń, treningi te nie spłaszczają mięśni (zwłaszcza pośladków) ani nie powodują ich zwięzłości, lecz definiują i rzeźbią mięśnie, podobnie jak ciało tancerza.

Projektując nasze zajęcia, współpracowaliśmy z fizjoterapeutą, aby nasze ćwiczenia były bezpieczne i zwracały większą uwagę na ciało i zdrowie każdego klienta niż tradycyjne zajęcia taneczne.

Hanna Wlaź: Zajęcia, jakie proponujemy, są zupełnie bezpieczne, bo ich program był konsultowany z fizjoterapeutą, pozytywnie wpływają na naszą sylwetkę, wzmacniają wszystkie mięśnie i dają poczucie gracji, czego nie mamy w przypadku wykonywania typowych ćwiczeń fitnessowych.

7 balance studii balet warszawa

Hanna

3 balance studii balet warszawa

4 balance studii balet warszawa

5 balance studii balet warszawa

2 balance studii balet warszawa

Fot. materiały prasowe