W Polsce profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową, jak i badania przesiewowe, to zaniedbany obszar. Wprawdzie działają Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, ale to kropla w morzu potrzeb. Dlatego też powstają takie prywatne inicjatywy jak Strefa Intymna w klinice Dermea, gdzie można się szybko przetestować czy stosować PrEP.

Niestety choroby przenoszone drogą płciową lekceważymy. Nie zabezpieczamy naszych stosunków płciowych, nie testujemy się. Pojawia się coraz więcej zachorowań na kiłę chociażby. Co więcej, w dobie leków antyretrowirusowych, które pozwalają żyć zdrowo z HIV i nim nie zakażać, ludzie w naszym kraju umierają na AIDS. Bo obecność wirusa zostaje wykryta u nich, kiedy jest za późno na jego spacyfikowanie.

– Obserwuje się coraz więcej zakażeń chlamydią, rzeżączką, a dermatolodzy zmagają się z leczeniem brodawek płciowych tzw. kłykcin kończystych. Nadal obserwujemy wzrost zakażeń wirusem HPV, który u kobiet często koreluje z zachorowaniem na raka szyjki macicy – mówią ekspertki z kliniki Dermea w Warszawie, której oferta niedawno została wzbogacona o szeroką, kompleksową ofertę profilaktyki i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową.

2 dermea

– Ponieważ każdy dermatolog w Polsce jest wenerologiem, a liczba zdiagnozowanych chorób przenoszonych drogą płciową w naszym kraju niestety rośnie, postanowiłam rozszerzyć działalność medyczną kliniki Dermea o profilaktykę tych chorób. Większość z nich daje się wyleczyć, a czym wsześniej je wykryjemy, tym lepiej. Jedynie wirusa HIV, na obecnym etapie wiedzy, nie można całkowicie wyeliminować z organizmu, choć dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym (ARV) zakażenie HIV można w pełni kontrolować – mówi doktor Ivana Stanković, specjalistka w dziedzinie dermatologii i wenerologii, właścicielka kliniki Dermea.

Zarówno ona, jak i pracująca w klinice doktor Aneta Cybula – specjalistka od chorób zakaźnych – podkreślają, że na bezpieczniejszy seks składa się testowanie pod kątem wspomnianych chorób – aby znać swój status serologicznych i w razie czego móc szybo wdrożyć leczenie, jak i nie narażać zdrowia innych – nie zakażać! A kolejna ważna sprawa to zabezpieczanie się przed zakażeniami – stosowanie prezerwatywy lub/i PrEPu, który można stosować pod opieką specjalistek z kliniki.

– PrEP to profilaktyka przedekspozycyjna, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych u osób niezakażonych HIV w celu zmniejszenia ryzyka nabycia tego zakażenia. Po nasyceniu organizmu substancjami czynnymi z PrEP wnikający wirus HIV napotyka na skuteczną barierę i nie dochodzi do zakażenia – tłumaczy doktor Stanković. – Ważną rolę w profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową odgrywają szczepienia i nasi pacjenci są zachęcani, aby szczepić się przeciw HPV, WZWB czy WZWA. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć – przypomina ekspertka.

Podczas wizyty w placówce miałyśmy okazję wykonać szybkie testy płytkowe na obecność HIV, HCV i kiły. Kropla krwi z palca pozwala na ich wykonanie. Po kilku minutach otrzymujemy wynik. Dlatego warto się testować i spać spokojnie.

 1 dermea

Klinika DERMEA, ul. Stanisława Noakowskiego 16/lok. 31, 00-666 Warszawa 

Fot. Unsplash