Niestety choroby przenoszone drogą płciową lekceważymy. Nie zabezpieczamy naszych stosunków płciowych, nie testujemy się. Pojawia się coraz więcej zachorowań na kiłę chociażby. Co więcej, w dobie leków antyretrowirusowych, które pozwalają żyć zdrowo z HIV i nim nie zakażać, ludzie w naszym kraju umierają na AIDS. Bo obecność wirusa zostaje wykryta u nich, kiedy jest za późno na jego spacyfikowanie.

– Obserwuje się coraz więcej zakażeń chlamydią, rzeżączką, a dermatolodzy zmagają się z leczeniem brodawek płciowych tzw. kłykcin kończystych. Nadal obserwujemy wzrost zakażeń wirusem HPV, który u kobiet często koreluje z zachorowaniem na raka szyjki macicy – mówią ekspertki z kliniki Dermea w Warszawie, której oferta niedawno została wzbogacona o szeroką, kompleksową ofertę profilaktyki i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową.

2 dermea

– Ponieważ każdy dermatolog w Polsce jest wenerologiem, a liczba zdiagnozowanych chorób przenoszonych drogą płciową w naszym kraju niestety rośnie, postanowiłam rozszerzyć działalność medyczną kliniki Dermea o profilaktykę tych chorób. Większość z nich daje się wyleczyć, a czym wsześniej je wykryjemy, tym lepiej. Jedynie wirusa HIV, na obecnym etapie wiedzy, nie można całkowicie wyeliminować z organizmu, choć dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym (ARV) zakażenie HIV można w pełni kontrolować – mówi doktor Ivana Stanković, specjalistka w dziedzinie dermatologii i wenerologii, właścicielka kliniki Dermea.

Zarówno ona, jak i pracująca w klinice doktor Aneta Cybula – specjalistka od chorób zakaźnych – podkreślają, że na bezpieczniejszy seks składa się testowanie pod kątem wspomnianych chorób – aby znać swój status serologicznych i w razie czego móc szybo wdrożyć leczenie, jak i nie narażać zdrowia innych – nie zakażać! A kolejna ważna sprawa to zabezpieczanie się przed zakażeniami – stosowanie prezerwatywy lub/i PrEPu, który można stosować pod opieką specjalistek z kliniki.

– PrEP to profilaktyka przedekspozycyjna, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych u osób niezakażonych HIV w celu zmniejszenia ryzyka nabycia tego zakażenia. Po nasyceniu organizmu substancjami czynnymi z PrEP wnikający wirus HIV napotyka na skuteczną barierę i nie dochodzi do zakażenia – tłumaczy doktor Stanković. – Ważną rolę w profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową odgrywają szczepienia i nasi pacjenci są zachęcani, aby szczepić się przeciw HPV, WZWB czy WZWA. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć – przypomina ekspertka.

Podczas wizyty w placówce miałyśmy okazję wykonać szybkie testy płytkowe na obecność HIV, HCV i kiły. Kropla krwi z palca pozwala na ich wykonanie. Po kilku minutach otrzymujemy wynik. Dlatego warto się testować i spać spokojnie.

 1 dermea

Klinika DERMEA, ul. Stanisława Noakowskiego 16/lok. 31, 00-666 Warszawa 

Fot. Unsplash