Małe, mniejsze, duże, większe, mogą różnić się od siebie – i między sobą – kształtem i rozmiarem, ale najważniejsze, by były po prostu zdrowe. Piersi, bo o nich mowa, i konieczność dbania o nie, to jeden z tematów, który coraz częściej pojawia się w społecznej dyskusji, zarówno w kontekście zdrowia, samoświadomości własnego ciała, ale i ciałopozytywności. Bo przecież wszystkie możemy być różne. Jedyne, co pozostaje ważne, to konieczność regularnych badań.

Kiedy i jak wykonywać badania piersi? Można zrobić je na trzy sposoby. Podstawą będzie tu samobadanie piersi. Niepokojące powinny być wszelkiego rodzaju zmiany, które pojawiają się na piersiach bądź wyczuwalne w ich strukturze. Guzki, przebarwienia skóry, jej owrzodzenia, napięcie, marszczenie, wydzielina z sutków (szczególnie krwawa), zmiany kształtu są symptomami, które powinny zostać zbadane podczas bardziej specjalistycznych badań. Pierwszym ich typem będzie USG. Pozwala ono na skuteczne odróżnić guz nowotworowy od torbieli. Najbardziej kompleksowym badaniem jest mammografia. Daje ona najdokładniejszy obraz tego, co dziać się może wewnątrz piersi.

Niestety, nierzadko na drodze badaniom – w szczególności tym specjalistycznym – stają nie tylko ograniczenia ze względu na dostęp, ale i… wstyd. W połączeniu z brakiem świadomości swojego ciała i lekkomyślnym podejściem do własnego zdrowia jest prawdziwą mieszanką wybuchową. Dlatego tak ważna jest nie tylko edukacja, ale i oswajanie kobiet ze swoim ciałem. Tu wkracza – cały na biało – ruch ciałopozytywności ze swoim przekazem samoakceptacji i samoświadomości.

20191213 gif kalendarze z cycami

Świetnie wpasowuje się w jego założenia kalendarz Decor Mint, który nie tylko co miesiąc będzie przypominał o tym, że piersi mogą być najróżniejsze i przez to wszystkie są idealne, ale przede wszystkim, że powinny być badane! Zatem, bez ociągania – piersi w dłoń! Im częściej i bardziej świadomie, tym lepiej. Tak, by mieć pełną kontrolę nad własnym zdrowiem. 

Fot. materiały prasowe