Już 28 września Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. Tymczasem w Polsce wciąż nastaje się na nasze prawa do decydowania o naszym ciele i życiu. Dlatego też Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (Federa) ruszyła z nową akcją.

Zniesienie zakazu przerywania ciąży i sankcji karnych za aborcję jest niezbędne z perspektywy praw człowieka i wolności, sprawiedliwości społecznej i naszego zdrowia – podkreślają działaczki z Federy. Pod hasłem „Proaborcyjne prawo & sprawiedliwość” ruszyła więc akcja Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji. Celem akcji jest uwrażliwienie opinii publicznej na potrzebę liberalizacji i dekryminalizacji aborcji. 

16 września w 20 warszawskich lokalizacjach pojawił się citylighty „Proaborcyjne prawo & sprawiedliwość” nagłaśniające manifest Federacji. Będą obecne w przestrzeni miejskiej do 2 października.

„Sprawiedliwość reprodukcyjna wymaga aborcji legalnej, dostępnej, darmowej. Bo chcemy godnego życia, bez strachu, że państwo zmusi nas do kontynuowania ciąży, a lekarza/lekarkę lub bliską osobę wtrąci do więzienia. Bo w XXI wieku autonomia nie może zależeć od zamożności. Bo decyzje o rodzicielstwie należą do nas” – to fragment manifestu, który można sygnować online

2

„Zapewnienie realnego dostępu do tak powszechnego świadczenia zdrowotnego jak aborcja jest odpowiedzialnością państwa. Odpowiedzialność ta wynika z krajowych i międzynarodowych aktów i standardów prawnych. Coraz więcej osób w Polsce chce, by państwo w końcu zagwarantowało dostęp do zabiegu przerwania ciąży w sposób bezpieczny, darmowy, bez zbędnych barier”, podkreśla prawniczka Kamila Ferenc. Jak ilustruje najnowszy sondaż Kantaru na zlecenie Federacji, aż 69% ankietowanych uważa, że państwo powinno umożliwić kobietom podejmowanie samodzielnych decyzji o tym, czy kontynuować ciążę czy ją przerwać. 

W związku z miejską akcją odbywa się konkurs: każda osoba, która opublikuje na Facebooku, Instagramie lub Twitterze swoje zdjęcie z citylightem, hasztagiem #AborcjaLegalnaDostępnaDarmowa i oznaczy @federapl, weźmie w nim udział ( szczegóły na stronie).

1 

Fot. materiały prasowe