Te zdjęcia większość z nas kojarzy z sieci. Budziły dużo emocji. Teraz będzie można zobaczyć je w przestrzeni wystawienniczej, a tym samym ważny społeczny problem w ujęciu aktywisty Barta Staszewskiego wejdzie w obieg sztuki współczesnej. 

Artywizm, to nurt łączący sztukę współczesną i aktywizm. Tutaj właśnie wpisują się działania Barta Staszewskiego, który w ramach swojego projektu jeździ do miejscowości, które zadeklarowały walkę z „ideologią” LGBT, stawia tam znak i robi mu zdjęcie. Czasami udaje udaje się Staszewskiemu sfotografować koło znaku mieszkankę lub mieszkańca danej miejscowości - osobę LGBT.

Skąd się wziął pomysł na akcję „Strefy”

Aktywista tak opowiada o swoim przedsięwzięciu:

„W 2019 r. około 50 gmin, powiatów i województw, głównie w Polsce południowo-wschodniej, ogłosiło się strefami wolnymi od LGBT, przyjmując homofobiczne deklaracje lub uchwały i ogłaszając walkę z „ideologią LGBT” oraz obronę „tradycji i chrześcijaństwa” przed „homopropagandą”.

Aby zwrócić uwagę na działania tych samorządów oraz na sytuację osób LGBT w tych regionach, postanowiłem stworzyć znak drogowy, który stanowi odzwierciedlenie homofobicznych uchwał. Pod pozorem obrony rodziny i tradycyjnych wartości, wykluczają one z lokalnej wspólnoty tych, którzy według radnych do niej nie pasują. Którzy są zagrożeniem. Którzy, jeśli już tam żyją, to tylko pod warunkiem życia w ukryciu i „nieobnoszenia się” ze swoją seksualnością. Mój znak wizualizuje jedynie to, co jest w tekście uchwał, jest ich materialnym odpowiednikiem”.

Recepcja akcji „Strefy”

„Pierwsze zdjęcia z projektu opublikowałem w mediach społecznościowych w styczniu 2020 r., co wywołało lawinę komentarzy na całym świecie. Media rządowe oskarżyły mnie o rozsiewanie fake newsów na temat Polski, a premier polskiego rządu stwierdził, że „nazwać mój projekt oszustwem, to jakby nic nie powiedzieć”.  Ceną za skuteczność moich działań były pozwy sądowe ze strony trzech gmin, które poczuły się zniesławione. Przeciwko mnie toczy się też kilkanaście śledztw o wykroczenia. Mimo to nadal kontynuuję przedsięwzięcie”.

Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki

Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki będzie pierwszą monograficzną prezentacją cyklu „Strefy” w instytucji wystawienniczej. 

Można będzie ją oglądać od 16 marca do 15 maja 2021 roku

matronat: Miłość Nie Wyklucza, Stan Równości           

kuratorka: Natalia Pichłacz

tekst towarzyszący wystawie: Paweł Leszkowicz

 strefy 680x510

Fot. Bart Staszewski / materiały prasowe