To już 5 lat! A może dopiero. Międzynarodowy Big Book Festival, czyli święto wszystkich miłośników literatury, odbędzie się po raz piąty. Od 23 do 25 czerwca (pierwszy wakacyjny weekend) opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy zmieni się w fantastyczną akademię czytelników. Program festiwalu przypomina plan lekcji: od języków obcych, przez biologię po wuef i zadania fakultatywne... Nic więc dziwnego, że wszystko to będzie się działo pod hasłem: powrót do początku / back to beginning.

„Mamy pięć lat, akurat tyle, by po raz pierwszy zachwycić się czytaniem" – mówią Anna Król i Paulina Wilk, współtwórczynie festiwalu z Fundacji „Kultura nie boli". – „I to jest świetny moment, żeby wrócić do atmosfery pierwszego Big Booka: do marzeń, odwagi porwania się z motyką na słońce, świeżości, niewinności i ryzyka. W tym roku festiwal jest pełen zadziwień i pierwszych razów". Co to w praktyce oznacza? Co nas czeka w pierwszy wakacyjny weekend pod koniec czerwca?

Zacznijmy od debat. I to przy okrągłym stole! Tak, to zdecydowanie nawiązanie do roku 1989. Temat pierwszej debaty to STRACH SIĘ BAĆ. PO CO NAM ODWAGA CYWILNA? Przy stole spotkają się m.in.: Magdalena Tulli, Tomasz Łubieński, Justyna Kopińska, Krzysztof Varga i Wojciech Widłak. A podczas drugiej W POGONI ZA PANEM TADEUSZEM. JAK PISAĆ O POLSCE? dyskutować ze sobą i czytelnikami będą m.in.: Marian Pilot, Magdalena Parys, Natalia Fiedorczuk i Wojciech Chmielarz. Czytelnicy usiądą ramię w ramię z pisarzami. Spotkania będą transmitowane w internecie.

W planie zajęć są też te ruchowe. Pora zburzyć mit pisarzy niewolniczo przywiązanych do swoich biurek! Nieustraszona drużyna Best Selerów zmierzy się z dziarską ekipą Powolnych Strzelców, złożoną z dziennikarzy. Już nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć Sylwię Chutnik czy Agatę Passent w akcji podczas MECZU O BIBLIOTEKĘ. Gra w kosza nie będzie tylko o tytuł, ponieważ wygraną są o książki, które pozwolą utworzyć biblioteki w Pogotowiach Opiekuńczych nr 1 i 2 w Warszawie, gdzie przebywają nastolatki. 

2 bigbook festival

W programie Big Book Festival 2017 ważne miejsce zajmują dwa wydarzenia specjalne inspirowane kulturą Wielkiej Brytanii. Pierwsze z nich to plenerowy spektakl „MIŁOŚĆ" otwierający festiwal wieczorem 23 czerwca (piątek). Reżyserka Anna Król na warsztat bierze związki, a konkretnie zderza dwie wizje miłości, dwa alternatywne scenariusze relacji. Zduplikowani Pan Darcy i Elizabeth Bennett, czyli postaci z „Dumy i uprzedzenia”, porozmawiają ze sobą na przemian klasycznym językiem Jane Austen i postfeministyczną frazą Jeanette Winterson. Występują: Janusz Chabior, Ilona Ostrowska, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, ze specjalnym udziałem Marii Peszek. Na koniec festiwalu czeka nas George Michael Birthday Party pod gołym niebem, czyli biografia zapisana w kultowych piosenkach. Właśnie w niedzielę 25 czerwca tego roku brytyjski muzyk świętowałby 54. urodziny. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.

25 czerwca to data, którą powinni sobie zapamiętać wszyscy ci, którzy lubią bić rekordy. Tego dnia, w samo południe odbędzie się zbiorowa interpretacja fragmentów „Dumy i uprzedzenia” Jane Austen w ramach REKORDU ŚWIATA W CZYTANIU. 

1 bigbook festival

Języki obce będzie można potrenować podczas licznych wydarzeń festiwalu, w których udział wezmą zagraniczni goście. Przyjadą m.in. Amerykanie  badacz życia zwierząt Bernd Heinrich i badacz stosunków międzynarodowych Charles King, z Japonii bestsellerowa autorka Kazuki Sakuraba, z Turcji – komentatorka polityczna Ece Temelkuran. Będzie też specjalna SCENA BRYTYJSKA, a na niej pojawią się między innymi: Laurie Penny, eseistka krytykująca Brexit czy Claire Armitstead, szefowa literackiego imperium „Guardiana", która będzie mówiła o przyszłość literatury.

Co jeszcze? Jak zwykle plenerowa czytelnia, księgarnia, strefa relaksu. My na pewno zajrzymy do STOŁÓWKI POD CHMURKĄ na spotkania kulturalno-kulinarne. Będzie można też posłuchać literatury, czyli zanurzyć w audiobookach czytanych przez świetnych aktorów w SALI PRZESŁUCHAŃ. Potrzebujący jeszcze więcej wrażeń zmysłowych mogą też pooglądać ekranizacje nowych tekstów teatralnych w SALI WIDZEŃ. 

Jednym słowem z Big Book Festival nie chowamy książek po ostatnim szkolnym dzwonku, my się za nie w końcu porządnie zabieramy! 

Wydarzenia Big Book Festival będą odbywać się przy ul. Emilii Plater 31 w Warszawie, w dawnym kompleksie szkół im. Klementyny Hoffmanowej. Wstęp na spotkania jest wolny. Na spektakl „MIŁOŚĆ" obowiązują bilety – ich przedsprzedaż ruszy 10.06 w nowym centrum literackim Big Book Café (u. Dąbrowskiego 81), będzie można je kupić także przed spektaklem.

Cały program festiwalu jest już dostępny na bigbookfestival.pl

3 bigbook festival

4 bigbook festival

5 bigbook festival

Fot. materiały prasowe Big Book Festival