William Szekspir. „Hamlet”. Rola życia. Wymarzona. I ten słynny monolog. „Być albo nie być”. Pytanie o sens istnienia, na które nie udało się nam odpowiedzieć od 400 lat. Tegoroczną czwartą edycję Big Book Festival, której patronujemy, otwiera spektakl oparty na motywach słynnej sztuki angielskiego dramatopisarza, ale i współczesnej kulturze pop. A wszystko to pod gwiazdami. 

Przenosimy Hamleta w XXI wiek. Rozważanie, czy można przejść przez życie nie stawiając czoła problemom, lecz śpiąc i śniąc o lepszym jutrze, brzmi tak samo przejmująco” – mówi Anna Król, dyrektor festiwalu i reżyserka przedstawienia. A może nawet bardziej przejmująco dziś niż kiedyś. Dziś, kiedy wciąż jesteśmy wystawiani na jakąś próbę, kiedy jest tyle możliwości i koniecznie trzeba olśnić, odnieść sukces, jakoś zaistnieć, choćby w mediach społecznościowych. Dlatego też w spektaklu pojawią się nie tylko odniesienia do twórczości Szekspira, lecz także fragmenty fejsbukowych konwersacji, urywki dialogów z popularnych seriali, refreny radiowych hitów. Tego, czym na co dzień karmi nas popkultura. A wszystko to w formie łączącej w sobie elementy sztuki teatralnej, koncertu i projekcji filmowej. Zmaganiom aktorów będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Leskiego i Skubasa.

1 big book festival hamlet warszawa warsaw

„Skupiamy się na indywidualnym dramacie, wkładaniu masek i próbie zrozumienia swego losu. Nasz Hamlet mówi tekstem duńskiego królewicza, cytuje sonety Szekspira, ale i utwory współczesnych polskich pisarzy i poetów, recenzje i analizy literackie. Jego tekst jest porwany i niepełny” – podkreśla Anna Król. Kto zmierzy się z tekstami Szekspira i urywkami z naszej codzienności? W roli głównej zobaczymy Juliana Świeżewskiego, znanego widzom z Teatru Powszechnego w Warszawie. Obok niego wystąpią, a właściwie zinterpretują jeden z najbardziej znanych monologów w dziejach światowej literatury, między innymi: Katarzyna Herman, Olga Bołądź, Ewa Konstancja Bułhak, Adam Ferency, Eryk Lubos, Bartosz Gelner, Antoni Pawlicki, Piotr Adamczyk, Redbad Klijnstra, Rafał Mohr, Piotr Rogucki. „Zaprosiliśmy znakomitych aktorów do udziału w eksperymencie, który wymaga odwagi. Uczestniczą w castingu, mierzą się z rolą, której najpewniej nie będą mieli szansy zagrać. Casting to symbol współczesnej próby i sprawdzianu, ale także traumy aktora. Jest jednocześnie szansą i utratą nadziei” – mówi Anna Król.

3 big book festival hamlet warszawa warsaw

Organizatorzy festiwalu nieprzypadkowo wybrali twórczość Szekspira jako bazę spektaklu. Wszak w tym roku obchodzimy 400. rocznicę śmierci tego wielkiego dramatopisarza. HAMLET#CASTING jest częścią globalnego programu #ShakespeareLives związanego z obchodami Światowego Roku Williama Szekspira, a jego premiera odbędzie się już 10 czerwca o godz. 22.30 przy Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2) w Warszawie. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, które można zarezerwować, wysyłając e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem: + 22 499 10 10. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wydarzenie otwarcia Big Book Festivalu  Dużego Festiwalu Czytania zapowiada się niezwykle obiecująco, ale dalej będzie tylko lepiej. Dużo dobrej literatury, spotkań z pisarzami z Polski i najróżniejszych zakątków świata. Naprawdę jest w czym wybierać, o czym przeczytacie w naszym poprzednim artykule, jak i na stronie Big Book Festivalu. Pamiętajcie, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na część z nich obowiązują zapisy, więc lepiej się spieszyć!

Fot. materiały prasowe Big Book Festival