Dążenie do przyjemności nadaje życiu sens i wyzwala radość, jest najlepszym remedium na zmartwienia. Zapraszamy was na organizowany przez naszą redakcję MANIFEST ZMYSŁÓW, który odbędzie się 4 grudnia w warszawskim klubie Niebo. Wcześniej mamy jednak zamiar opowiedzieć wam coś o każdym z naszych wystawców, partnerów i osób, które poprowadzą dyskusje. Bardzo cieszymy się, że podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana również praca młodej artystki Diany Grabowskiej.

W naszych artykułach powtarzamy z uporem maniaka, że każde ciało jest dobre i każde zasługuje na przyjemność. Chcemy wam pomóc w poznawaniu siebie, w odkrywaniu tego, co sprawia wam przyjemność, dlatego postanowiliśmy zorganizować MANIFEST ZMYSŁÓW, czyli jednodniowe wydarzenie, w trakcie którego odbędą się interesujące dyskusje dotyczące pozytywnego podejścia do cielesności i seksualności, pokazy twórczości inspirowanej zmysłami. Będzie można kupić bieliznę, miłosne gadżety i naturalne kosmetyki oraz poddać się relaksującym masażom.

Chcemy, by ten dzień był okazją do obcowania ze sztuką, dlatego zaplanowaliśmy dla was coś specjalnego – podczas MANIFESTU ZMYSŁÓW będzie można obejrzeć film będący częścią pracy „Z głowy” Diany Grabowskiej. To właśnie za ten projekt przyznano Dianie nagrodę Coming Out 2015, tym samym uznając jej dzieło za najlepszą z prac dyplomowych studentów warszawskiej ASP. „Z głowy” opowiada o naszym rozumieniu intymności i o tym, jak kultura wpływa na nasze postrzeganie ciała. Na żywo film będziecie mogli obejrzeć już 4 grudnia, tymczasem więcej o swojej pracy opowiedziała nam artystka. 

W pracy koncentruję się na motywie głowy, jako archetypicznej reprezentacji człowieka i najintymniejszej część jego ciała. Poruszam także problem odwzorowania człowieka za pomocą obrazu, w którym próbujemy go ujrzeć i zrozumieć jego naturę. Wspomniany obraz staje się maską za każdym razem, gdy sporządzamy  ludzki wizerunek. Do zamaskowania głowy posłużyłam się bielizną, by obudzić skojarzenia z intymnością i nagością. Moją intencją było pokazanie głowy, jako innej intymnej części ciała, którą analogicznie do reszty zasłaniam. Proces rozbierania jest próbą zmierza się z perspektywą, w której istnienie może być nieuchwytne mimo wszelkich dowodów na jego istnienie. Do połączenia ruchomych części użyłam małych magnesów, których niewidzialna siła scala cały obiekt. W rzeczywistości prawdziwy striptiz dokona się w momencie, w którym magnesy ulegną rozmagnesowaniu i cała forma się rozpadnie” – opowiada Grabowska

*Diana Grabowska – rocznik 1989. Studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawiew latach 2009–2015.Stypendia: półroczne artystyczne miasta Warszawy (2012); Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia(2013); Rektora ASP w Warszawie dla najlepszych studentów za osiągnięcia artystyczne (2014). Dziedziny działalności artystycznej: rzeźba, rysunek, wideo. Współpraca z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy projekcie indywidualnym (2012) i warsztatach(2014). Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych studentów(2015).

Fot. materiały prasowe