Od 1 kwietnia Warszawa zapełnia się poezją. W ramach akcji „Wiersze w mieście”. Utwory poetyckie pojawią się nie tylko w metrze (jak dotąd przy znanej kampanii „Wiersze w metrze”), ale i na 27 tysiącach różnych nośników. Mowa o przystankach komunikacji miejskiej, plakatach na ogrodzeniach (na przykład koło Łazienek Królewskich), a nawet… na kubkach z kawą! Ponad sto kawiarni zdecydowało się wesprzeć inicjatywę i stworzyć specjalną serię kubków z poezją. Wiersze dostępne będą w postaci zakładek, zawisną w klubach i księgarniach.

Mieszkańcom Warszawy trudno będzie nie zetknąć się z poezją w przestrzeni miejskiej. I bardzo dobrze! Przez cały kwiecień będzie można stać, jechać, pić i przy okazji czytać poezję. W tym roku motyw przewodni utworów to Europa. Jej tradycja, kultura, problemy oraz zmiany dziejące się na naszych oczach. Wiersze zostały stworzone przez szesnastu europejskich twórców. Spotykając poezję w przestrzeni miejskiej, będziemy mogli czytać ją także po polsku. Każdy z utworów został przetłumaczony.

1 wiersze w miescie

2 wiersze w miescie

3 wiersze w miescie

4 wiersze w miescie

5 wiersze w miescie

6 wiersze w miescie

Organizatorem projektu jest EUNIC, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Lista miejsc, gdzie można zetknąć się z poezją oraz wykaz autorów i autorek wierszy dostępna jest na stronie wydarzenia (http://www.wierszewmiescie.eu)