Kolejne wystawy o afektach i emocjach, Aneta Grzeszykowska i Zofia Rydet o ciele, wizyta w domu Hansenów w Szuminie – to czeka nas w sztuce w maju.

WARSZAWA

Paweł Fabjański, Odczyt nastąpi automatycznie

„Paweł Fabjański zdecydował się na grę. Grę o wolność z aparatem pochwycenia, z dyspozytywami badającego nas lasu”, czytamy w opisie kuratorskim Krzysztofa Pijarskiego. Spodziewamy się, że wystawa będzie gęstą wizualną opowieścią pełną ukrytych znaczeń, których warto poszukać w warszawskim Instytucie Fort Fotografii, gdzie po wystawie Michała Szlagi możemy eksplorować kolejne obszary tego medium.

21.04-28.05

Instytut Fort Fotografii, Racławicka 99, Warszawa

 

Rua Golba, „Lucky Strike”

Artystka Rua Golba odwołuje się do kultowych papierosów Lucky Strike i na tej podstawie porusza temat kształtowania wizerunku marki. Jeśli zastanawiacie się w jaką sieć symboli można uwikłać papierosy i ile kontekstów kulturowych prowokuje i otwiera proces palenia, koniecznie odwiedźcie Galerię Promocyjną.

10.05-4.06

Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Dom Hansenów w Szuminie

W drugiej połowie maja ruszają zapisy na tegoroczny cykl odwiedzin domu Oskara i Zofii Hanensów w Szuminie. Dom Hansensów jest manifestem formy otwartej – idei, którą Oskar Hansen po raz pierwszy zaprezentował w Otterlo w 1959 roku na Kongresie CIAM. Forma otwarta zakładała partycypację, proces, zmianę hierarchii między artystą a widzem, a dom w Szuminie zbudowany pod koniec lat 60. jest jej jedyną realizacją w pełni założeń. Obiektem od 2014 roku opiekuje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

27.05-26.08

Mlekicie 4, Szumin, Gm. Łochów

 

Aneta Grzeszykowska, Zofia Rydet „Głowa, skóra, twarz”

W galerii Raster obejrzymy obok siebie prace artystek dwóch pokoleń, które konstruują obraz cielesności, a w tych konstrukcjach da się odnaleźć punkty wspólne w postrzeganiu wizerunku kobiety, kobiecego ciała, przełamywaniu stereotypów i wizualnej walce o kobiecą podmiotowość. Rydet na kliszach fotograficznych utrwalała świat i ludzi, którzy odchodzą, budowała nośniki pamięci. Grzeszykowska odwrotnie – powołuje do życia byty nieistniejące lub ożywia martwe przedmioty.

1.04-20.05

Galeria Raster, Wspólna 63, Warszawa

 

Krzysiek Logiński, „Street Stories”

Tematem przewodnim wystawy Krzyśka Logińskiego są portrety – często  czarnoskórych – kobiet. Wystawa pośrednio odnosi się do kultury hip-hopowej i grafitti, korzystając z estetyki tej ostatniej. Z zapowiedzi wynika, że będzie nam dane zajrzeć w historie mieszkanek Harlemu czy Bronxu z lat 70. ubiegłego wieku. Na pewno będzie to fascynująca podróż.

13.05-28.05

Teren Otwarty, Burakowska 14, Warszawa

 

„Poza zasadą przyjemności. Afektywne Operacje”

Intelektualną modę na kategorię afektów bierze na warsztat warszawska Zachęta. Koncepcja wystawy zakłada, że afekty mają swoje źródło w przedmiotach i doświadczeniach. Kuratorka wystawy Maria Brewińska kierunkuje się w stronę relacji widz-dzieło sztuki oraz jego wymiaru działania na polu afektu – „większość prac na wystawie najpierw działa, a potem znaczy”.  W ekspozycji będziemy mogli obejrzeć prace m.in. Mariny Abramovic, Aleksandry Ska, Douglasa Gordona, Petra Pavlensky’ego czy Artura Żmijewskiego.

9.05-2.07

Zachęta, Małachowskiego 3, Warszawa

 

„W warsztacie niderlandzkiego mistrza. Holenderskie i flamandzkie rysunki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie”

Pierwsza od dawna tak duża wystawa rysunku otworzy się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Eksponowane będą holenderskie i flamandzkie rysunki i obrazy, tworzone od przełomu XV i XVI wieku do początku wieku XIX. Na wystawie znajdą się m.in. szkice Pietera I Coecke van Aelsta, Petera Paula Rubensa, Jana van Noordta czy Ferdinanda Bola.

18.05-20.08

Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

 1 czas na sztuke maj

OLSZTYN

Maria Pinińska-Bereś „Ślad kobiety”

Maria Pinińska-Bereś to artystka, którą chętnie wpisuje się w obszar sztuki feministycznej. W dużej mierze przez tematykę, którą poruszała i wszechobecny kolor różowy dominujący jej prace. Ten ostatni odsyłał do skojarzenia z cielesnością, która była dla niej jednym z głównych pól artystycznej eksploracji. Wystawa w BWA Olsztyn przekrojowo pokaże różne momenty i obszary działalności Pinińskiej-Bereś, rysując pełen obraz twórczości tej wielkiej artystki.

18.05-25.06

BWA Olsztyn, al. Marszałka J. Piłsudskiego 38, Olsztyn

 2 czas na sztuke maj

KRAKÓW

„Sztuka w sztuce”

Krakowski MOCAK w kwietniu otworzy nową odsłonę cyklu „… w sztuce”. Po historii, zbrodni, medycynie, sporcie, gender i ekonomii czas na meta-wystawę. Ukazanie sztuki w sztuce otworzyło przed kuratorami szereg kontekstów i gier znaczeniowych. Biorąc pod uwagę specyfikę języka (lub języków), którymi mówi sztuka i którymi mówimy o sztuce, możemy spodziewać się zbioru różnych refleksji i spojrzeń. Ja szczególnie liczę na te krytyczne.

28.04-1.10

Mocak, Lipowa 4, Kraków

3 czas na sztuke maj 

„Portret”

Myśląc o portretach, przychodzą nam na myśl głównie skrajnie współczesne selfie. Tym bardziej warto udać się do Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, bo ta instytucja postanowiła wziąć na warsztat kategorię portretu – tak znaną i dostępną teraz, a tak elitarną i trudno osiągalną kiedyś. W MF prezentowane przekrojowo – od wizerunków malarskich do ewolucji możliwych dzięki technologicznym przemianom.

Wystawa stała, 13.05

Muzeum Historii Fotografii, Józefitów 16, Kraków

4 czas na sztuke maj 

A O Y P E A B Y N D E W| Renata Motyka

W galerii Henryk kurator Aleksander Celusta informuje, że wszystkie nasze problemy wynikają z tego, że pijemy za mało wody, przypomina, że od 22 marca 1992 roku obchodzony jest Światowy Dzień Wody i zapowiada, że Galeria Henryk zamieni się w sanatorium, a wizyta w niej złagodzi stany stresowe i nadmierną pobudliwość gości. Na pewno się wybierzemy!

22.04-14.05

Henryk, Wrzesińska 4/1, Kraków

5 czas na sztuke maj 

Sanatorium Lea 44

Kolejna odsłona eksperymentu artystycznego „Sanatorium” zainicjowana przez grupę krakowskich artystów działających w ramach Stowarzyszenia Lea 44, którzy wytworzyli leczniczą narrację opierającą się na „medycynie germańskiej, która posługuje się dźwiękiem, poezją i obrazem w celu osiągnięcia właściwych efektów”. Na wystawie, zaaranżowanej w przestrzeni szpitala kolejowego, będzie można obejrzeć prace artystów ze Stowarzyszenia: Adama Rzepeckiego, Piotra Lutyńskiego, Marcina Gierata, Marka Chlandy i Ignacego Czwartosa oraz zaproszonych gości.

10.05

Klub Alchemia, Estery 5, Kraków

 6 czas na sztuke maj

LUBLIN

„Uporczywe upodobanie”

Zbiorowa wystawa imponujących osobowości ze sceny polskiej sztuki otwiera się w galerii Labirynt. Mirosław Bałka, Wojciech Bąkowski, Zuza Krajewska, Olaf Brzeski, Diana Lelonek, Tomasz Mróz i inni, zmierzą się z przeniesieniem pojęcia „delectatio morosa” ze średniowiecznej scholastyki w kontekst polskiej sztuki współczesnej. Kuratorki chcą pokazać, jak współczesna sztuka wpisuje się w aktualne tradycje obrazowania tematów odnoszących się do estetyki brzydoty, szczególnie w kontekście ciała i innych sfer życia.

21.04-4.06

Galeria Labirynt, ks. Popiełuszki 5, Lublin

 7 czas na sztuke maj

BIAŁYSTOK

Zuza Golińska/Magdalena Łazarczyk „Niewidzialna ściana”

W białostockiej galerii Arsenał w duecie nad kreowaniem fantastycznych światów będą pracowały artystki z Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki – Zuza Golińska i Magdalena Łazarczyk. Głównym bohaterem wystawy ma być młody adept tradycyjnych sztuk walki – uczeń Szkoły Gladiatorów. Tytuł został zaczerpnięty z gier komputerowych i oznacza niewidzialne bariery, których nie da się przekroczyć. Punktem wyjścia do projektu stał się ruch, choreografia walki, którą toczy chłopiec w odrealnionej przestrzeni wystawy. Pojedynek odnosi się jednocześnie do emocji i stanów wynikających m.in. z dynamicznych przemian kulturowych i technologicznych. Kuratoruje Tomek Pawłowski.

28.04-1.06

Galeria Arsenał, Mickiewicza 2, Białystok

 8 czas na sztuke maj

TARNÓW

Z tematyką miłości i sztuki mierzy się kuratorka Zofia Krawiec, przedstawiając dzieła, które zostały wykonane przez artystów dla osób, w których byli wtedy zakochani. Kuratorka określa je jako rodzaj intymnej korespondencji. Nie pokazuje dzieł sztuki, które traktują o miłości, ale ich powstanie było lub jest skutkiem bycia w procesie zakochania, na różnych jego etapach.

8.05-8.06

BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1, Tarnów

9 czas na sztuke maj

Fot. materiały prasowe