Czego brakuje początkującym artystom? Najczęściej rozgłosu. Dlatego już po raz siódmy warszawska Akademia Sztuk Pięknych pozwala szerszemu gronu odbiorców poznać najbardziej interesujące prace świeżo upieczonych absolwentów uczelni.

Na wystawie w industrialnych i historycznych przestrzeniach Kamienicy Plac Małachowskiego w Warszawie, prezentowane są najlepsze dyplomy z dziewięciu wydziałów: Malarstwa, Grafiki, Rzeźby, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów, Scenografii, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz Zarządzania Kulturą Wizualną.

Przygotowaliśmy wydarzenie, którego celem jest promowanie najlepszych absolwentów oraz pomoc w rozpoczęciu, mam nadzieję, wspaniałych karier zawodowych. To zadanie traktujemy priorytetowo jako powinność Uczelni wobec jej wychowanków mówi Paweł Nowak, Prorektor ds. artystycznych i naukowych Akademii Sztuk Pięknych. Ideą jest stworzenie możliwości współpracy początkujących artystów z właścicielami galerii, studiów projektowych, czy producentów ceniących dobry design. Jednak Coming Out to też konkurs, w którym wyróżnieni absolwenci mogą liczyć na nagrodę pieniężną, a autor najlepszej pracy jest zaproszony do przygotowania wystawy indywidualnej w galerii Salon Akademii.

W tym roku wygrała Diana Grabowska z pracą Z Głowy stworzoną w Pracowni Rzeźby. Dyplom składa się z dwóch części – filmu i obiektu w formie maski, tworzących całość. Autorka porusza problem intymności. Maska wykonana jest z fragmentów bielizny, eterycznych przezroczy, fiszbinów i koronek. Dopracowana pod względem intelektualnym, jak i wizualnym praca zaskakuje poziomem technicznym i przemyślaną ideą. Koncentruję się na motywie głowy jako reprezentacji człowieka i najintymniejszej części jego ciała, związku widzialności o egzystencji oraz odwiecznym problemie odwzorowania człowieka za pomocą obrazu. Ten obraz-reprodukcja staje się maską za każdym razem, gdy sporządzamy ludzki wizerunek, mówi autorka.

Oprócz pracy Grabowskiej, na wystawie eksponowanych jest 36 dyplomów, w tym ekologiczne urny Joanny Jurgi, o których pisaliśmy już na enter the ROOM.

Wystawa jest czynna do 13 grudnia, w godz. 12-20.

5

Fot. mat. promo.