W tym miesiącu w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu dominuje sztuka współczesna, jednak odwiedzając największe polskie miasta, nie zapominamy o klasykach. Co w listopadzie będziemy mogli zobaczyć w muzeach i galeriach?

Franciszek Orłowski: Tu na dole jest jeszcze dużo miejsca

Za pomocą działań intermedialnych, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów młodego pokolenia realizuje prace podejmujące problem człowieka jako jednostki w społeczeństwie. Często wspomina o tym, że to właśnie indywidualna osoba leży w jego centrum zainteresowań. Orłowski odnosi się głównie do tematu nierówności i bezdomności. Na wystawie zobaczymy m. in. znane realizacje jak Pocałunek miłości, Projekt 0 czy Przymierzalnia.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 23.10 – 10.01.2016

 

Jan Dziaczkowski: Historie prawdziwe i zmyślone

Jest to pierwsza wystawa prezentująca przekrój twórczości tragicznie i młodo zmarłego artysty. Dziaczkowski szerszej publiczności dał się poznać ze swoich surrealistycznych serii kolaży, jak Pozdrowienia z wakacji, Sztuka polska czy Spania (2003 – 2007). Jednak ekspozycja przewiduje, obok najbardziej znanych prac, pokazanie twórczości właściwie nigdy wcześniej nie prezentowanej, jak malarstwo, rysunek i fotografia.

Zachęta, Warszawa, 17.10 – 22.11

 

Bronisław Krystall: Testament

Muzeum Narodowe wiele zawdzięcza postaci Krystalla. Był to działający w XX wieku historyk sztuki, kolekcjoner oraz humanista, zwany wielkim przyjacielem Muzeum i wielbicielem piękna. W spadku po sobie zostawił tej instytucji bogate zbiory, którymi dzielił się już za życia, takie jak  liczne obrazy znakomitych malarzy polskich. Ekspozycja prezentuje najcenniejsze dzieła ofiarowane przez Bronisława Krystalla.

Muzeum Narodowe w Warszawie, 19.11 – 06.03.2016

 

MY'15 Najlepsze dyplomy ASP we Wrocławiu

To już dwunasta edycja cyklicznego wydarzenia związanego z najlepszymi dyplomami wrocławskiej ASP. Organizatorzy, wybierając najbardziej obiecujących reprezentantów wszystkich wydziałów, chcą pokazać, co obecnie dzieje się w najmłodszej sztuce współczesnej, która konfrontuje się, często po raz pierwszy, z dużą instytucją. Tegoroczna odsłona, w przeciwieństwie do poprzednich, jest okrojona jedynie do trzynastu najlepszych absolwentów.

Galeria Awangarda BWA Wrocław, 23.10 – 29.11

 

9. Edycja Biennale Fotografii – „Eksploracje”

Organizatorzy zaproponowali temat eksploracji, żeby nakłonić artystów do wcielenia się w rolę odkrywcy i badacza nieznanych obszarów zarówno na dużą, jak i małą skalę. Fotografia znaczenie ma tak dla sztuki, jak i nauki, dlatego też kuratorzy proponują namysł nad związkiem tych dwóch płaszczyzn. Biennale obejmuje trzy wystawy dotyczące topografii, ciała i przestrzeni, w każdym z tych obszarów szukając fotograficznych eksploracji.

Galeria Arsenał, Poznań, 14.11 –13.12

sztuka listopad kopia