Zbliża się sezon letnich wydarzeń kulturalnych w stolicy. To idealna okazja, by spotkać się ze znajomymi, ale też poznać nowych twórców oraz ich dzieła. Kolejnym wydarzeniem, które warto jest zaznaczyć w swoim kalendarzu, jest Big Book Festival.

Już za nieco ponad dwa miesiące ruszy piąta edycja Big Book Festivalu. W dniach 23-25 czerwca Warszawa będzie gościć szesnastu autorów z zagranicy. Twórcy przyjadą z wielu zakątków świata m.in. z Rosji, Danii, Niemiec, Japonii, Francji, Turcji, Belgii, USA i Wielkiej Brytanii.

Świeża, ekscytująca, przesycona atmosferą nowości i ryzyka – taka będzie piąta edycja Big Book Festival.

Organizatorzy Big Book Festivalu już po raz piąty do udziału w wydarzeniu zaprosili wielu znanych i nagradzanych twórców światowej literatury. Jednym z nich jest Wiktor Jerofiejew, który od lat w swoich dziełach rozprawia się z rosyjskimi mitami i legendami, przez co często określany jest literackim skandalistą i prowokatorem. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjął również Grégoire Delacourt, francuski pisarz znany z wydanej w 2011 roku głośnej i nagradzanej powieści „Pisarz rodzinny oraz bestselleru Listy moich zachcianek”, który doczekał się ekranizacji. Jego książki są czytane w 35 krajach.

2 bigbook festival

Szczególnym zainteresowaniem organizatorzy tegorocznej odsłony festiwalu otoczyli literaturę brytyjską. Wśród przedstawicieli tego kraju podczas Big Book Festivalu znalazł się Matthew Kneale – powieściopisarz, którego podróże oraz obserwacje kultur 80 krajów znajdują swoje odbicie w m.in. nominowanej do Bookera powieści „Anglicy na pokładzie”, Drobne występki w czasach obfitości” oraz powieści „Rzymianami będąc”. Reprezentantem Wielkiej Brytanii podczas festiwalu będzie także Simon Beckett, który we współpracy z kryminologiem-antropologiem Davidem Hunterem stworzył serię thrillerów psychologicznych. Niedawno ukazały się w niej Zimne  ognie.

1 bigbook festival

Skład tegorocznej edycji festiwalu zasili także grono młodych twórców literatury światowej. Podczas wydarzenia pojawi się Ece Temelkuran – najpoczytniejsza, kontrowersyjna pisarka turecka. Jej najnowsza książka „Turcja. Obłęd i melancholia ukaże się w Polsce już w maju. Do Warszawy przybędzie także Dmitry Glukhovsky – rosyjski autor fantastyki, znany na kilku kontynentach z sagi „Metro i inspirowanych nią gier bijących rekordy popularności. Podczas tego wydarzenia nie zabraknie również Marie Tourell Søderberg – aktorki filmowej, której podróż po Danii stanowiła impuls, by zrozumieć, a potem opisać sztukę szczęśliwego życia w niezwykle popularnej książce zatytułowanej „Hygge.

3 bigbook festival

4 bigbook festival

W programie nadchodzącej odsłony festiwalu jest zaplanowanych ponad 50 wydarzeń. „To będzie festiwal odkryć i niespodzianek. Hasło edycji – powrót do początku – jest zaproszeniem do przeżywania pierwszych zachwytów i zadziwień, próbowania nieznanych gatunków, poznawania autorów z daleka i nowych form uczestniczenia w literaturze. Taka będzie piąta edycja Big Book Festival: świeża, ekscytująca, przesycona atmosferą nowości i ryzyka – zapowiadają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli, współtwórczynie wydarzenia.

Organizatorem Big Book Festivalu jest Fundacja „Kultura nie boli”. Więcej informacji już wkrótce na www.bigbookfestival.pl.

Fot. materiały prasowe