Antyalergiczny, przyjazny dla flory bakteryjnej pochwy. Ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów. Na waszą prośbę piszemy o kubeczku menstruacyjnym!

Materiał został przygotowany we współpracy  z marką SELENACUP 

 

Dlaczego kubeczek?

To nie tylko ekologiczny, lecz także najbardziej ekonomiczny środek higieny. Można nosić go – w zależności od indywidualnych predyspozycji i potrzeb – przez kilka godzin bez opróżniania (maksymalnie 8–12 godzin). Wykonany z elastycznego i trwałego silikonu medycznego, który nie zaburza naturalnego pH pochwy, służy zwykle przez kilka lat.

 

Dla kogo?

Oczywiście nie dla wszystkich – bo mamy różne upodobania i każda pochwa jest inna – ale warto przetestować tę metodę. Kubeczek można stosować zarówno w dzień, jak i w nocy, uprawiać z nim sport (pływanie czy jazdę konną) i wygodnie podróżować. Kubeczek nie wchłania wydzieliny menstruacyjnej, lecz ją zbiera. Dopasowuje się do pochwy i przylega do jej ścianek, nie ma więc obaw, że coś się wyleje. Do jego noszenia trzeba się przyzwyczaić.

Dla naszej wygody istotne jest dobranie rozmiaru kubeczka – mniejsze przeznaczone są teoretycznie dla kobiet, które nie uprawiały seksu waginalnego, nie rodziły i tych o drobnej budowie, co jednak niekoniecznie musi przekładać się na wielkość pochwy. O pomoc w określeniu naszych intymnych wymiarów można poprosić ginekologa. Wybierając rozmiar kubeczka, dobrze też kierować się obfitością miesiączek.

 

Pierwsze kroki z kubeczkiem

Na pewno na początku nie obejdzie się bez zastosowania metody prób i błędów, sprawdzenia, jak nasze ciało na kubeczek reaguje i jakie techniki są najlepsze. Dobrze jest zrobić to „na sucho”, przed pierwszym użyciem w czasie okresu. Jeśli na początku przygody z kubeczkiem poświęcimy trochę czasu na znalezienie najlepszych dla nas sposobów wkładania i wyjmowania tego środka higieny, a także sprawdzimy, co ile powinnyśmy go opróżniać, później czeka nas przyjemna rutyna.

Ważna jest też dezynfekcja kubeczka przed pierwszym użyciem, jak i po każdej miesiączce. Najlepiej zrobić to, wyparzając kubeczek – np. w pojemniku sterylizacyjnym (który dołączany jest do kubeczków Selenacup).

1 Selenacup kubeczek menstruacyjny 

MYCIE RĄK

Jest obowiązkowe przed aplikacją kubeczka, po niej, przed jego wyjęciem i po jego opróżnieniu.

2 Selenacup kubeczek menstruacyjny 

ZAKŁADANIE KUBECZKA

Wykonany z elastycznego tworzywa kubeczek zwijamy przed aplikacją w kształt przypominający różę, literę C lub S. Dopiero w takiej pomniejszonej postaci wprowadzamy go do pochwy – nieco pod kątem. Można zwilżyć kubeczek wodą lub lubrykantem (wodnym), choć wydzielina menstruacyjna też powinna pomóc w aplikacji. Kubeczek nie powinien być umiejscowiony zbyt głęboko, ale też na tyle daleko od wejścia do pochwy, aby nie powodował dyskomfortu podczas siedzenia.

3 Selenacup kubeczek menstruacyjny 

UŁOŻENIE KUBECZKA

Wprowadzony do pochwy kubeczek powinien się rozwinąć i przylgnąć do jej ścianek, „zassać się”, zamykając ujście pochwy i tym samym gwarantując, że krew menstruacyjna nie wycieknie, a on nie będzie się przesuwał. Można sprawdzić jego ułożenie i to, czy się rozwinął, delikatnie przesuwając palec po obwodzie kubeczka lub lekko go obracając.

4 Selenacup kubeczek menstruacyjny 

WYJMOWANIE KUBECZKA

Temu etapowi sprzyja rozluźnienie mięśni. Dla niektórych wygodna jest pozycja stojąca z jedną nogą ustawioną wyżej, można też wyjmować kubeczek, kucając lub siedząc na toalecie. To znów kwestia indywidualna i do przetrenowania. Najpierw należy usunąć podciśnienie – odessać kubeczek, łapiąc za jego podstawę i ostrożnie ją uciskając. Następnie powoli wyciągamy go, przechylając na boki lub lekko okręcając – raz w prawo, raz w lewo.

Po opróżnieniu i opłukaniu kubeczka wodą (lub z użyciem mydła o neutralnym pH), możemy go założyć ponownie.

 

 

KONKURS!!!

Wraz z marką Selenacup mamy dla Was niespodziankę. 10 osób może wygrać kubeczek menstruacyjny.

PYTANIE KONKURSOWE: Dlaczego chcesz rozpocząć przygodę z kubeczkiem menstruacyjnym? 

ODPOWIEDZI ŚLIJCIE TUTAJ: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

TYTUŁ MAILA KONKURSOWEGO: KUBECZEK SELENACUP

WAŻNE: w treści maila podajcie informację, jaki rozmiar kubeczka wybieracie (S czy M); podpowiedź co do rozmiaru znajdziecie na stronie Selenacup

CZAS TRWANIA KONKURSU: 15.01 - 22.01.2018 (do końca dnia)

W ciągu kilku dni od zakończenia konkursu odezwiemy się do 10 osób, które prześlą do nas najciekawsze odpowiedzi!

 

--

Selenacup na Instagramie

Selenacup na Facebooku

 

Opracowanie graficzne HEKLA STUDIO