Maj to z pewnością miesiąc kina europejskiego. Zwłaszcza za sprawą Festiwalu w Cannes, który odbywa się właśnie wtedy. Jeżeli nie możecie wybrać się na Lazurowe Wybrzeże, i tak możecie nasycić się francuską kinematografią. W maju odbędzie się bowiem po raz 8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego.

Wszystko zacznie się od Kina Muranów w Warszawie. Przegląd trwać będzie tu od 10 do 17 maja. Następnie przeniesie się do kin: Światowid w Katowicach, Forum w Białymstoku, Charlie w Łodzi, Elektrownia w Radomiu, Żak w Gdańsku, Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Chatka Żaka w Lublinie, Pionier w Szczecinie, Muza w Poznaniu, CKF Stylowy w Zamościu i Kinie Pod Baranami w Krakowie.

Jeżeli ktoś ma zaległości w filmach prezentowanych podczas festiwali, to świetna okazja, by je nadrobić. W programie znajdziemy pozycje, które były prezentowane w Karlowych Warach, Cannes, a także nominowane do Cezarów, czyli nagród Francuskiej Akademii Filmowej, jak i do Oscarów. Mowa m.in. o filmie „Czerwony Żółw”: animacji nominowanej do Oscara, która w poetycki sposób opowiada o cyklach natury.

1 przegld kina francuskiego

Ponadto nie zabraknie legend francuskiego kina: Juliette Binoche będzie można oglądać w dwóch filmach: komedii „Mamy2Mamy” i w „Martwych wodach”, gdzie gra arystokratkę żyjącą w 1910 roku. Oprócz tego w podróż po Francji zabierze nas Gérard Depardieu, próbujący swych sił jako raper („Tour de France”) oraz Omar Sy, znany z komedii „Nietykalni”, tym razem w roli ojca wychowującego samotnie córkę w filmie „Jutro będziemy szczęśliwi”.

2 przegld kina francuskiego

Można zaryzykować stwierdzenie, że 8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego to w dużej mierze wydarzenie poświęcone kobietom. Oprócz wcześniej wspomnianego filmu „Mamy2Mamy" reżyserki Noémie Saglio warto wspomnieć o filmie otwarcia. „Fatima” to historia imigrantki, która stara się zapewnić jak najlepszą przyszłość swoim dwóm córkom. Nie radząc sobie dobrze z językiem francuskim, wkrótce zaczyna opisywać rzeczywistość w swoim ojczystym języku arabskim.

Organizatorami 8. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego są Instytut Francuski w Polsce oraz Gutek Film. Enter the ROOM patronuje temu wydarzeniu.

3 przegld kina francuskiego

Fot. materiały prasowe